Zasady gry w ruletkę: reguły, strategie i szanse w ruletce

Gra w ruletkę

Gra w ruletkę jest czymś, co kojarzy zapewne każdy z nas. Koło ruletki to element wielokrotnie występujący w filmach czy serialach. Zresztą nawet w języku codziennym występują słowa, które nawiązują do popularnej gry w czerwone-czarne. Ale jakie są właściwie zasady gry w ruletkę? Czym jest słynna przewaga kasyna? Czym się różnią ruletka amerykańska i ruletka europejska? Na czym polega stawianie zakładów w ruletkę? Oto, co musisz wiedzieć!

Podstawowe zasady gry w ruletkę

Aby grać w ruletkę, nie trzeba wiedzieć wiele. Kluczowe zasady gry są takie, że należy obstawiać, gdzie zatrzyma się kulka puszczona w ruch przez krupiera obsługującego stół. Do wyboru gracze mają po 18 pół znajdujących się na kole ruletki. Połowa jest czerwona, połowa czarna – stąd o tej grze mawia się też często red-black. Zasady ruletki określają, że istnieje dwojaka możliwości obstawiania: na zakłady wewnętrzne i zakłady zewnętrzne. O ich specyfice można przeczytać w dalszej części artykułu.

Różnice w amerykańskiej, europejskiej oraz francuskiej wersji ruletki

Choć wbrew pozorom zasady rozgrywki zawsze są takie same, istnieją pewne detale, którymi różnią się trzy istniejące, najpopularniejsze wersje. W amerykańskiej ruletce w porównaniu z dwoma europejskimi odpowiednikami funkcjonują dwa zielone pola z zerami – 0 oraz 00. W europejskiej i francuskiej ruletce zero jest jedno. W sytuacji, kiedy kulka zatrzyma się na zerze, zakłady uznaje się na ogół za przegrane. Stąd zera stanowią przewagę kasyna. Jedynie ruletka francuska daje obstawiającemu możliwość wyjścia z zera „z honorem”, wypłacając połowę zakładu na liczbę pojedynczą. Może też odesłać go do więzienia (en prison), czyli pozostawić przy stole w tym samym miejscu i nie dawać możliwości obstawiania przez jakąś chwilę, ale za to zwracając włożone żetony.

Struktura stołu i koła ruletki

Większość osób pewnie kojarzy, jak wygląda stół do gry w ruletkę. Składa się z podłużnego zielonego pola, które służy do obstawiania, oraz z samej ruletki. To właśnie ona jest kluczowym i najciekawszym miejscem stołu. Stoi przy niej krupier odpowiadający za jej obsługiwanie. Jego zadaniem jest puścić w ruch koło ruletki oraz krążącą po nim kulkę, która następnie zatrzymuje się na określonym polu z numerem.

Przed rozpoczęciem gry w ruletkę każdy z graczy musi najpierw postawić zakład. Ten odbywa się poprzez położenie żetonu na zielonej części stolika, na polu gry. Prócz czarnych i czerwonych, z wszystkimi numerami, są jeszcze takie dające możliwość stawiania zakładów bardziej skomplikowanych, jak np. six line, even odd, straight up itp. Zasady obstawiania są łatwe do zrozumienia i nie powinny być dla nikogo kłopotem. Gracze natomiast zasiadają dookoła stołu, wokół części przeznaczonej do obstawiania

  • Jak grać w pokera? Zasady i układy pokera – Legalny poker
  • Jak grać w bakarata? Zasady i wskazówki gry karcianej bakarat
  • Największe turnieje pokerowe w Polsce i na świecie. Gdzie oglądać?
  • Kim jest krupier, jaką rolę odgrywa w kasynie i ile zarabia? Wszystko o profesji krupiera
  • Czy liczenie kart jest legalne?
  • Jak grać w wojnę? Zasady wojny – gry karcianej
  • Jak grać w Blackjacka? Zasady gry, wartości kart w blackjack

Rodzaje zakładów w ruletce

Rodzajów zakładów, które można obstawiać grając w ruletkę, jest kilka. Ich podstawowy podział dotyczy zakładów wewnętrznych oraz zakładów zewnętrznych.

Zakłady wewnętrzne w ruletce

Większość graczy raczej nie decyduje się, aby postawić zakład wewnętrzny. Pozwala on na osiągnięcie bardzo dużej, by nie powiedzieć ogromnej wygranej, lecz szanse na wygraną dzięki zakładowi wewnętrznemu (znanemu też jako wielokrotny) jest bardzo mała. Skupia się on bowiem na małej liczbie typów, raczej nieprzekraczającej 6 wariantów. Przykłady zakładów wewnętrznych to:

  • straight up bet – w ruletce szanse na jego trafienie są najmniejsze, gdyż jest to zakład składający się tylko z jednej, konkretnej liczby. Z tego też powodu jest on najbardziej opłacalny. Zasady ruletki zakładają wypłatę nagród proporcjonalnie, więc w tym przypadku ta proporcja wynosi 35:1. Innymi słowy, jeśli się trafi, zarobi się 36-krotność postawionej sumy.
  • Split – polega na obstawieniu dwóch sąsiadujących numerów. Jako że w praktyce split stanowi połowę zakładu straight up, połowę mniejsza jest także wypłata wygranej. Proporcja wynosi 17:1
  • Street bet – obstawia trzy liczby, które znajdują się w rzędzie na polu gry. Wypłata następuje w proporcji 11:1.
  • Corner – zakład na cztery numery, które mają wspólny róg (czyli tworzą blok). Jest rozliczany w proporcji 8:1
  • Six line – najbardziej prawdopodobny zakład wewnętrzny. Polega na obstawieniu dwóch sąsiadujących ze sobą rzędów na polu gry. Składa się na niego sześć numerów. Wypłaca się w proporcji 5:1

Zakłady zewnętrzne w ruletce

Podczas gry w ruletkę zakłady zewnętrzne cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem. Wygrana w nich jest znacznie niższa niż w przypadku wewnętrznych, ale za to są one dużo bardziej realne do trafienia. Jak się łatwo domyślić, możliwości obstawiania w zakładach zewnętrznych polega na typowaniu dużo większej liczby numerów i opcji. Ich nazwa wzięła się stąd, że o ile stawiania zakładów wewnętrznych dokonuje się wewnątrz pola do gry, kładąc żeton na danej liczbie, o tyle tutaj robi się to poza nim. Stąd też nazwa outside bets. Znajdują się tam specjalne miejsca, dzięki którym można postawić następujące możliwości:

  • Parzyste-nieparzyste – jeden z tzw. zakładów równej szansy. Oznacza to, że takie same jest prawdopodobieństwo wylosowania właściwego pola, jak i tego niosącego porażkę. Rozlicza się go w stosunku 1:1, czyli zysk jest taki sam, jak wkład. W przypadku parzystych i nieparzystych (lub even-odd z angielskiego) typuje się liczby albo jednego, albo drugiego typu.
  • Wysokie-niskie – zwane też jako high-low. Kolejny z zakładów równej szansy, który polega na obstawieniu wysokich lub niskich numerów. Można obstawić zakres 1-18 lub 19-36. Rozliczenie następuje oczywiście w proporcji 1:1
  • Czerwone-czarne – zwane również jako red-black. Zakład równej szansy, polegający na obstawieniu danego koloru. Rozliczenie następuje w proporcji 1:1.
  • Tuzin – polega na obstawieniu tuzina, czyli 12 numerów. Tuziny noszą zakresy: 1-12, 13-24 oraz 25-36. Rozliczenie następuje w proporcji 2:1.
  • Kolumna – jak sama nazwa wskazuje, obstawia się tutaj konkretną kolumnę liczb. Jako że i w tej sytuacji liczba numerów wynosi 12, także i proporcja wygranej równa się 2:1.

Zakłady ruletki europejskiej oraz ruletki francuskiej

Należy podkreślić, że zasady gry w ruletkę różnią się nieco w Europie oraz w Ameryce. Należy pamiętać, że królowa kasyn wywodzi się z Francji, stąd należy wymienić francuską wersję ruletki. Ruletka europejska jest bardzo podobna do tej stworzonej w ojczyźnie autora podstaw, Blaise’a Pascala, a różnica dotyczy jedynie rozliczenia tzw. zera. W obu przypadkach jest ono tylko jedno – w ruletce amerykańskiej zera funkcjonują dwa.

Jeśli postanowi się grać w ruletkę, która ma tzw. tor, istnieją jeszcze trzy dodatkowe zakłady, które można obstawić. Należy ich szukać właśnie w odmianach europejskiej i francuskiej. Są to zakłady sekcyjne:

  • Voising du zero – największy z zakładów sekcyjnych. Obejmuje 17 numerów i zero, a stawia się go w wielokrotności 9 żetonów.
  • Orphelins – najmniejszy z zakładów section, obejmujący 8 liczb. Stawia się go w wielokrotności 5 żetonów.
  • Tiers du cylindre – składa się z 12 liczb i stawia się go z wielokrotności 5 żetonów

W ruletce europejskiej i ruletce francuskiej występują też zakłady neighbor, czyli sąsiedzkie. Polegają na obstawieniu danej liczby oraz jej sąsiadów – czyli dwóch po prawej i dwóch po lewej stronie.

Strategie i systemy obstawiania w ruletce

Niezależnie od tego, która wersja ruletki podoba się nam najbardziej, strategii gry w ruletkę jest kilka i odnoszą się one do wszystkich jej typów. Nie niosą one jednak ze sobą gwarancji zwycięstwa. Wszystko to za sprawą kompletnej losowości, często określanej jako paralosowość, gdyż zgodnie z matematyką – mamy tu do czynienia z układem chaotycznym. Nikt nie ma wpływu na to, gdzie potoczy się kulka. Swoją przewagę kasyna budują tylko na obecności zer i fakcie, że dzięki ich obecności prawdopodobieństwo trafienia zawsze wynosi przynajmniej trochę poniżej 50 procent.

Oczywiście wielu zawodników chcących grać w ruletkę na poważnie stara się w jak największym stopniu zwiększyć swoje szanse na wygraną. Zasadami ruletki trudno jednak szafować. Największe prawdopodobieństwo trafienia daje taka ruletka, zasady której… nie zawierają zera. Bo taka też się może trafić. Natomiast prawie zawsze zysk kasyna jest największy, gdy gramy w amerykańską ruletkę, bo tam funkcjonują dwa zera. Dla gracza lepsza jest opcja z Francji i Europy. Kluczowe jest także odpowiednie szacowanie ryzyka i koncentrowanie się wokół zakładów zewnętrznych, które dają większą możliwość wygranej. Będzie ona mniejsza – ale pewnie będzie.

Niektórzy gracze stosują pewne strategie do ruletki. Oto kilka przykładowych.

Strategia Martingale’a

Gracz wybiera niski zakład początkowy. Gdy przegrywa, podwaja go – i tak za każdym razem. Gdy w końcu trafi, odkuje się za wcześniejsze straty. Jeśli wygra, zaczyna od stawki początkowej.

Odwrócony Martingale

Jak łatwo się domyślić, jest to taktyka odwrotna do tej powyższej. Polega na zwiększaniu zakładu w sytuacji wygranej, a powrocie do początku po przegranej.

Strategia Fibonacciego

Polega na obstawianiu zakładów, które będą sumą dwóch poprzednich. Początek ciągu Fibonacciego prezentuje się następująco: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55 itd.

Strategia D’Alemberta

Również zakłada zmianę wielkości stawki. Różnica jest jednak taka, że jest ona linearna. Jeśli zakład jest wygrany, zakład się zmniejsza. Jeśli przegrany – zwiększa. Ważne jest to, aby wartość zmiany była stała.

Strategia Labouchere

Wychodzi od ustalenia, jaką kwotę chce się wygrać. Następnie należy podzielić ją na mniejsze liczby. Jeśli będzie to 100 zł, można ją podzielić na: 10, 10, 20, 20, 10, 20, 10. Potem bierze się zewnętrzne liczby, sumuje i obstawia zakład. Jeśli się wygra, liczby zostają skreślone, a proces powtarza się bez ich udziału. W przypadku przegranej stracona suma zostaje dopisana po prawej stronie.

Limity zakładów i zarządzanie kapitałem

Niektóre kasyna mogą przy ruletce nakładać limit, za jaki można obstawiać. Takie ograniczenia można spotkać zarówno w kasynach standardowych, jak i kasynach internetowych. Dotyczą one oczywiście największych kwot, jakie można obstawić na konkretny zakład wewnętrzny czy zewnętrzny. Limity są znane graczom przed rozpoczęciem rozgrywki. Są one istotnym elementem pomagającym w zarządzaniu kapitałem. Należy bowiem pamiętać, że ruletka jako gra całkowicie losowa będzie zarówno odbierać, jak i dawać graczom żetony. Z tego powodu należy podejść do niej absolutnie świadomie i racjonalnie. Nie można poddawać się emocjom i chęci rewanżu za przegraną. To najkrótsza droga do przegrania całych pieniędzy oraz – co gorsza – uzależnienia. Każdy, nawet amatorski hazardzista musi odpowiednio rozporządzać swoimi pieniędzmi.

Wypłaty i szanse na wygraną

Ruletka to gra proporcjonalna. To, ile pieniędzy będzie wypłacone za konkretny zakład, wynika z prostej proporcji, jaka jest związana z tym, co obstawiamy. Przy typowaniu koloru, np. czerwony, przelicznik wygranej jest dwukrotny. To znaczy, że jeśli postawimy 10 złotych, wygramy 20 zł. Czyli dwa razy więcej. Stawiając na tuzin, przelicznik jest trzykrotny – z 10 złotych robimy 30. Stawiając z kolei na jedną konkretną liczbę, otrzymamy wypłatę w stosunku 35:1. Należy pamiętać, że do ustalania proporcji wygranych nie są wliczane zera.

Jeśli chodzi o szanse na wygraną, te oczywiście maleją wraz z wzrostem potencjalnej wygranej. Im więcej liczb się obstawi, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu, z tym że niższa nagroda. Jednakże gracze doskonale zdają sobie sprawę z tego, że granie zakładów wewnętrznych, inside bets, w większej liczbie na dłuższą metę nie ma sensu. Dlatego zdecydowanie większą popularnością cieszą się te zewnętrzne.

Gra w ruletkę online vs Kasyno

Zanim pokusimy się o grę w ruletkę online, należy pamiętać, że w tym aspekcie w Polsce monopol na organizację ma Państwo. Prywatne firmy nie mogą jej udostępniać, bo jest to rzecz nielegalna i surowo karana. Oczywiście mowa tutaj o grze na pieniądze. W przypadku rozgrywki rekreacyjnej sytuacja jest zgoła inna.

Jeśli chodzi o grę w kasynach internetowych, nie różnią się one zbytnio od tych prawdziwych, takie kasyno także wymaga posiadania koncesji na takie rozgrywki. Nadal obstawia się te same rzeczy, z tym że koło ruletki jest symulowane. Oczywiście zdarzają się też kasyna, które mają prawdziwych krupierów, lecz nie jest to standardem. Co ciekawe, kasyna online wielokrotnie oferują mieszaniny ruletek. Oznacza to, że miksują wersje amerykańską, europejską czy francuską, wyciągając z nich to, co im odpowiada. Istnieją też wersje ruletki, których nie sposób trafić w rzeczywistości. Jednym z takich przykładów jest ruletkowa gra spingo, łącząca ruletkę i… bingo.

Ciekawostki związane z ruletką

Jak w każdej dziedzinie, tak i w przypadku ruletki można natrafić na kilka nieoczywistych faktów:

  • Wynalazcą gry hazardowej jest Blaise Pascal, znany fizyk, autor prawa Pascala. Stołu do gry nie stworzył on jednak w celach zarobkowych, ale chciał lepiej zrozumieć rachunek prawdopodobieństwa
  • Koło używane w ruletce jest nawiązaniem do koła mitycznej rzymskiej bogini Fortuny. Miała ona kręcić nim, by jednym przynosić szczęście, a drugim pecha
  • Z ruletkę zetknął się znany pisarz Fiodor Dostojewski. Gra tak go zafascynowała, że z jej powodu napisał jedną ze swoich powieści – „Hazardzistę”
  • Ruletka jest uważana za królową kasyn
  • Za europejską rewolucję w ruletce odpowiadają bracia Blanc – Francois i Louis. To właśnie oni jako pierwsi wpadli na pomysł, by na kole zainstalować zielone pole z zerem
  • Francois Blanc w 1863 roku został zaproszony przez książęcą rodzinę Monaco, by przejąć świeżo otwarte kasyno na ich ziemiach. Rodzina Grimaldi znajdowała się w trudnej sytuacji finansowej, dlatego wpadła na pomysł, by przez gry hazardowe, zakazane w sąsiednich krajach, zarobić nieco pieniędzy. Zatrudnienie Blanca okazało się sukcesem i to z jego inicjatywy wymyślono, by hazardową część Monaco nazwać Monte Carlo

💰 Co można obstawiać przy stole do ruletki?

Można obstawiać dwa rodzaje zakładów: wewnętrzne oraz zewnętrzne. Znacznie większe szanse trafienia mają zewnętrzne, które dotyczą większej liczby numerów i wariantów.

🎰 Co oznaczają liczby na stole do ruletki?

To liczby, które gracze mogą obstawiać. Za każdym razem, gry krupier puszcza koło w ruch, kulka zatrzymuje się przy jednej z liczb